Ciąża i poród to dla wielu kobiet wyjątkowe doświadczenie. Po porodzie świeżo upieczone mamy zastanawiają się, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce bądź jak przyspieszyć gojenie krocza. Nadal bardzo często zdarza się pęknięcie lub jego nacięcie. Warto znać skuteczne sposoby na pielęgnację blizn poporodowych oraz stosować m.in. preparaty bądź maść lub krem na blizny.
Poród nierzadko wymaga założenia szwów na krocze. Rana po zszyciu jest bolesna i na początku na pewno utrudnia normalne funkcjonowanie. Gojenie tej rany trwa od czterech do sześciu tygodni i jest zależne od staranności przeprowadzonego zabiegu, rozległości rany oraz odpowiedniej pielęgnacji rany. Również blizna po cesarce wymaga właściwej pielęgnacji, dlatego niezastąpiony będzie krem na blizny oraz preparat odkażający ranę.
Ciąża, poród i właściwa pielęgnacja po porodzie
Po nacięciu krocza bardzo ważna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Dzięki temu kobieta po porodzie siłami natury będzie miała pewność, że szybciej się ono zagoi. Zaraz po zszyciu rana krocza jest narażona na działanie bakterii, dlatego też do pielęgnacji należy używać środków do higieny intymnej, najlepiej hipoalergicznych albo szarego mydła. Nie wolno używać gąbki i najlepiej wycierać się papierowym, a nie zwykłym ręcznikiem.
Blizna po cesarce lub zszyte krocze – czym odkażać?
Zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarce warto stosować preparat, który przyspieszy gojenie się rany, np. Octenisept. Jest on w atomizerze i jest gotowy od razu do odkażania ran, błony śluzowej oraz skóry. Ma działanie grzybobójcze, bakteriobójcze i wirusobójcze.
Potrzebny jest dostęp powietrza
Podczas gojenia się rany po cesarce bądź zszyciu krocza bardzo ważne jest, aby miała ona większy dostęp do powietrza. Raz na jakiś czas warto sobie poleżeć bez bielizny. Dzięki temu nacięcie krocza będzie mogło się szybciej zagoić. Jeśli używa się podpasek, to najlepiej tych bawełnianych. Należy nosić przewiewną bieliznę.
Jak ułatwić sobie życie?
Bardzo uciążliwym problemem jest ból podczas siadania, dlatego kobiety starają się siadać bokiem albo po prostu leżeć. W związku z tym warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę poporodową z dziurą w środku albo napompować kółko basenowe i to na nich siadać.
Codzienne funkcjonowanie
Przed i po skorzystaniu z toalety należy dokładnie myć ręce. Natomiast po oddaniu moczu lub stolca trzeba bardzo delikatnie i dokładnie podcierać się od przodu do tyłu i to najlepiej lekko poklepując. Nie wolno spłukiwać toalety jeszcze wtedy, kiedy się na niej siedzi, ponieważ woda może dostać się w okolice krocza.