Wielu mężczyzn chce cieszyć się zdrowymi, bujnymi włosami jak najdłużej. Gęsta czupryna wpływa korzystnie na nasz wizerunek i przyciągając damskie spojrzenia, znacząco poprawia naszą pewność siebie. Staramy się dbać o siebie, coraz częściej zwracamy uwagę na to, jak się odżywiamy, zaczynamy uprawiać sporty. Dlatego kiedy zaczynamy dostrzegać u siebie zakola, próbujemy temu zaradzić.
Dlaczego powstają zakola
Nadmierne wypadanie włosów i przerzedzenie się ich linii przy czole może mieć różne przyczyny. Powszechnie wiadomo, że długotrwały stres może wywierać bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Jednym z jego skutków mogą być zakola u mężczyzn. Pod wpływem stresu cały organizm zaczyna inaczej funkcjonować. Odbija się to także na naszym wyglądzie.
Zakola u panów mogą być spowodowane także niewłaściwą pielęgnacją włosów i skóry głowy. Należy umiejętnie dobierać kosmetyki, aby działały na naszą korzyść, zamiast szkodzić.
Kolejną przyczyną powstawania zakoli mogą być problemy ze zdrowiem, takie jak anemia, czy zażywanie niektórych leków. Jednak szukając odpowiedzi na pytanie o to dlaczego powstają zakola, należy pamiętać o tym, że w większości przypadków, zakola u mężczyzn są spowodowane łysieniem androgenowym (tzw. łysienie typu męskiego), czyli genetyczną nadwrażliwością na pochodną testosteronu – dihydrotestosteron (DTH).
Sposoby na zakola
Z zakolami u mężczyzn można sobie radzić na różne, mniej lub bardziej skuteczne sposoby. W dużej mierze zależy to od przyczyny powstawania zakoli, ale także od ich wielkości. Pierwszy sposób na zakola, to stosowanie różnych wcierek. Jest to rodzaj kosmetyku, który wcieramy w skórę głowy. Na rynku są dostępne różne preparaty tego typu, stanowiące mieszankę składników mających pozytywny wpływ na porost włosów. Możemy także zastosować domowy sposób na zakola naszych dziadków i wcierać w skórę głowy sok z czarnej rzepy.
Inny sposób na zakola, to przyjmowanie doustnych środków farmakologicznych. Mogą to być na przykład suplementy diety z wyciągiem ze skrzypu polnego. Roślina ta ma dobroczynny wpływ na zdrowie włosów. Jednak należy pamiętać o tym, że są to metody na zakola niezbyt duże i raczej spowodowane silnym, długotrwałym stresem czy niezbilansowaną dietą. W innych przypadkach należałoby, zamiast preparatów ziołowych, zastosować silniejsze leki przepisane przez lekarza.
Może się jednak okazać, że powyższe sposoby na zakola nie przyniosą oczekiwanego i długotrwałego efektu. Dlatego warto rozważyć przeszczep włosów. Dzięki temu można odzyskać gęstą czuprynę i znowu poczuć się dobrze we własnej skórze.