dieta dla rzucających palenie

Osoby palące żyją 15 lat krócej niż te, które po papierosy nie sięgają. Nie czekaj więc i rzuć palenie już dziś! Odpowiednie odżywianie pomoże Ci wrócić do dobrej kondycji i uniknąć przybrania na wadze.

Nie obciążaj organizmu

W wyniku palenia papierosów w twoim organizmie nagromadziła się duża ilość toksyn. Nie obciążaj się więc kolejnymi szkodliwymi substancjami, jak choćby alkohol, wędzone i konserwowane produkty czy wysokoprzetworzona żywność. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone oraz świeże artykuły.

Uwolnij się od toksyn

Aby pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji, stosuj dietę bogatą w płyny i błonnik pokarmowy. Staraj się wypijać codziennie 2,5-3 litry płynów dziennie (pij je przez cały dzień, małymi łykami). Oprócz wody, przyrządzaj różne herbaty zielone, ziołowe, owocowe. Dzięki nim dostarczysz organizmowi wielu bioaktywnych substancji, jak witaminy, składniki mineralne i polifenole. Błonnik, znajdziesz w produktach z pełnego ziarna, warzywach i owocach. Zastąp więc białe bułki i bagietki pełnoziarnistym pieczywem, a na śniadanie wybierz płatki owsiane lub żytnie zamiast słodkich chrupek czekoladowych. Pamiętaj także o chlorofilu. Związek ten pomaga zneutralizować i wydalić z organizmu substancje toksyczne. Wykazuje również działanie detoksykacyjne na wątrobę. Znajdziesz go przede wszystkim w zielonych warzywach.

dieta dla palących - co powinna zawierać

Wprowadzaj antyoksydanty

Paląc, pozbawiasz się wielu składników antyoksydacyjnych. W twoim ciele trwa nieustanna „walka” między wolnymi rodnikami (winnych szybszego starzenia się organizmu), a neutralizującymi je przeciwutleniaczami. Cenne antyoksydanty znajdziesz w warzywach, owocach i świeżo wyciśniętych sokach owocowo-warzywnych. Najbardziej wartościowe są te o intensywnej barwie: czerwone, pomarańczowe, żółte i zielone produkty (np. marchew, szpinak, brzoskwinie, papaja, mango) są źródłem beta-karotenu, czyli prowitaminy A (zielone także kwasu foliowego i wspomnianego już chlorofilu). Witaminę C znajdziesz w porzeczkach, papryce, natce pietruszki, truskawkach, kiwi, cytrusach, w witaminę E obfitują oleje roślinne, nasiona, pestki i orzechy. Zwracaj także uwagę na selen (produkty zbożowe, owoce morza) oraz polifenole (herbata, warzywa, owoce).

Dbaj o serce

U palacza ryzyko miażdżycy i chorób serca jest trzy razy większe niż u osoby niepalącej. Dlatego w czasie rzucania palenia spożywaj jak najmniej produktów bogatych w tłuszcze nasycone i cholesterol (ich źródłem jest wieprzowina, wołowina, słonina, smalec, wędliny, ciasta, frytki, krakersy, sery topione). Zamiast tłustych mięs, jedz jak najwięcej drobiu, cielęciny, króliczego mięsa, ryb (w tym tłustych, które są bardzo dobrym źródłem korzystnych dla układu krwionośnego i skóry witaminy D i kwasów omega-3 ). Pamiętaj również o niacynie, która obniża poziom tzw. „złego” cholesterolu (LDL), a podwyższa „dobrego” (HDL). Znajdziesz ją w jajach, mięsie kurczaka, indyka, kiełkach pszenicy oraz serach pleśniowych.

Dbaj o kości

Palenie zwiększa ryzyko osteoporozy. Dlatego ważne jest, aby w diecie dla rzucających palenie nie zabrakło nabiału, zwłaszcza napojów fermentowanych, takich jak jogurt, kefir i maślanka, które są źródłem korzystnych dla organizmu mikroflory i wapnia. Ważną rolę ochronną i wzmacniającą kości odgrywa także mangan. Znajdziesz go w nasionach, orzechach, żurawinie, warzywach strączkowych, produktach zbożowych i herbacie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here