Skóra trądzikowa - kosmetyki, pielęgnacja

Problemy z trądzikiem kojarzymy głównie z okresem dojrzewania, z szalejącymi hormonami i czasem buntu. Prawda jest jednak taka, że problemy z cerą mogą przytrafić się w każdym wieku. Niezależnie od tego w jakim okresie nas spotyka, przynosi obniżoną samoocenę i poczucie bezradności. Najważniejsze jest, aby rozpoznać rodzaj problemu, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie, które upora się z naszym przeciwnikiem.

Wyróżniamy trzy rodzaje trądziku:

  1. Trądzik pospolity – występuje w okresie dojrzewania,powodują go gwałtowne wahania hormonów.
  2. Trądzik niemowlęcy – występuje w pierwszych miesiącach życia noworodków,a jego przyczyny nie są do końca znane.
  3.  Trądzik różowaty – występuje powyżej 25 roku życia – za jego powstawanie odpowiadają różne czynniki od stresu po zmiany hormonalne.

Ze względu na to, że przyczyna powstawania każdego z nich jest inna, należy wdrażać odpowiednie kosmetyki i pielęgnacje indywidualnie do danego rodzaju trądziku. Każda cera jest inna i inaczej reaguje na różne formy przeciwdziałania problemom skórnym. Ważne jest, aby obserwować swój organizm i przyglądać się na co najlepiej reaguje.

Trądzik pospolity – czyli bunt cery

Przyczyny powstawania tego rodzaju problemów są nam znane, wiemy że odpowiadają za nie wahające się hormony płciowe. Pobudzają one do działania gruczoły łojowe, które zatykają ujścia mieszków włosowych. Tam dochodzi do namnażania się bakterii bezpośrednio odpowiedzialnych za problemy z cerą. Ważna jest w tym okresie odpowiednia pielęgnacja i higiena zmienionej chorobowo skóry. Można próbować działać na własną rękę, trzeba jednak pamiętać, że stan naszej cery powinien ocenić profesjonalista – w tym przypadku dermatolog.

Walkę z trądzikiem można wspomóc od wewnątrz, stosując odpowiednią dietę oraz witaminy. Potrzebnymi składnikami w tym okresie są; witaminy błonnik oraz cynk. Do diety należy włączyć warzywa bogate w witaminę b6 (szpinak, brokuły). Wyeliminowane natomiast powinny zostać; tłuste potrawy, słodycze oraz wysoko przetworzone produkty. Należy pamiętać, że używki (alkohol, papierosy) powinny zostać usunięte z codziennego życia. Na rynku istnieje wiele suplementów diety, zawierające odpowiednie składniki. Warto szukać tabletek mających w swoim składzie; czerwoną koniczynę, cynk, witaminę E, wyciąg z pokrzywy, wyciąg z aloesu, a także witaminę C.

Odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej to podstawa. Nie można jej ani przesuszyć, ani zatkać ciężkimi kremami nawilżającymi. Należy znaleźć złoty środek. Nie należy używać produktów na bazie alkoholu. Przesuszona skóra wytwarza dwa razy więcej sebum. Problematyczną cerę można oczyszczać olejkami, dzięki którym bariera ochronna skóry nie zostaje naruszona. U wielu osób sprawdza się oczyszczanie za pomocą szarego mydła lub stosowanie produktów o jak najprostszym składzie. Nawilżenie skóry najlepiej uzyskać poprzez stosowanie kremów o lekkiej, żelowej konsystencji. Zmian nie należy wyciskać,w ten sposób roznosimy bakterię na kolejne partie skóry. Nie tylko alkohol wysusza,ale i gorąca woda. Unikanie słońca i solarium też jest koniecznością w walce z krostkami.

Trądzik niemowlęcy

Problemy z cerą u maluszków trzeba potraktować bardzo delikatnie, ze względu na to że ich skóra jest bardzo delikatna i wrażliwa. W problemie powinny pomóc delikatne preparaty myjące. Proszek do prania ubrań także powinien być dostosowany do wrażliwej cery niemowlaka. W walce z trądzikiem można wspomóc się maścią dla niemowląt zawierającą tlenek cynku. Kosmetyki na bazie parafiny powinny zostać odstawione. Przyczyną powstawania trądziku niemowlęcego może być przegrzewanie maluszka. Należy zwrócić uwagę czy nie jest tak w Twoim przypadku. Jeżeli wypryski pozostają na skórze przez dłuższy czas, należy udać się do pediatry.

Trądzik różowaty

Okres dojrzewania dawno masz za sobą, a mimo to wciąż walczysz o czystą cerę? Nie mam dla Ciebie dobrych wieści. Nie ma jednej przyczyny powstawania trądziku u  osób powyżej 25 roku życia. Zmiany charakteryzują się głębszymi, grubymi guzkami, które występują najczęściej na linii żuchwy. W tym przypadku najlepiej od razu udać się do specjalisty. Leczenie najczęściej polega na stosowaniu leków na receptę. Skuteczne mogą okazać się maści na bazie benzoilu, czy kwasów np.salicylowych. Leczenie często polega na przyjmowaniu doustnie antybiotyku, który działa przeciwzapalnie. Pomocne mogą być również różnorodne zabiegi np.z użyciem lasera.

Źródło: http://kombajnymedyczne.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here