Leczenie alkoholizmu – ile trwa?

Uzależnienie od alkoholu jest przewlekłą chorobą o bardzo złożonej etiologii. W dodatku w przypadku każdego z pacjentów może przebiegać w nieco inny sposób. W związku z tym trudno oczekiwać pojawienia się jakiegoś „magicznego leku”, pozwalającego na szybkie i proste pozbycie się objawów nałogu. Aby leczenie alkoholizmu było naprawdę skuteczne, musi zająć odpowiednio dużo czasu i obejmować pracę nad wieloma różnymi mechanizmami dotyczącymi myślenia, przeżywania oraz zachowania. Ile trwa taka kuracja?

Na czym polega leczenie alkoholizmu?

Teoretycznie jako społeczeństwo posiadamy coraz szerszą wiedzę na temat zaburzeń psychicznych i coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo skomplikowane mechanizmy za nimi stoją. W rzeczywistości jednak wciąż ulegamy szkodliwym mitom i stereotypom, które nie pozwalają nam zrozumieć osób dotkniętych chorobami takimi jak uzależnienia. Wielu zdrowych utożsamia je z fanaberiami, brakiem silnej woli lub złośliwością. Wydaje im się, że gdyby alkoholicy tylko tego chcieli, mogliby samodzielnie zrezygnować ze spożywania napojów wyskokowych. Tymczasem ich podłoże jest na tyle złożone, że powrót do normalnego życia bez profesjonalnej terapii zwyczajnie nie jest możliwy.

Choć głównym celem leczenia w ośrodku jest trwała abstynencja, jego osiągnięcie może być możliwe wyłącznie dzięki wielu mniejszym celom. Należą do nich m.in. rozbrojenie mechanizmów uzależnienia (mechanizmu iluzji i zaprzeczania, mechanizmu rozpraszania i rozdwajania ja oraz mechanizmu nałogowego regulowania uczuć), przepracowanie traum, podwyższenie kompetencji społecznych (m.in. asertywności, która jest konieczna do odmawiania alkoholu), nauka konstruktywnego radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz wypracowanie nawyków związanych ze zdrowym trybem życia. Tylko zmiana wielu różnych aspektów funkcjonowania daje szansę na trwałe odstawienie alkoholu.

Różne metody leczenia alkoholizmu

Aby zrealizować wszystkie wyżej wymienione cele, należy sięgnąć po co najmniej kilka różnych metod leczenia. Zanim jednak pacjent będzie gotowy na psychoterapię, często musi przejść również przez tzw. detoksykację, czyli oczyszczenie organizmu z alkoholu. To, ile trwa leczenie alkoholizmu, zależy więc m.in. od tego, jaki jest ogólny stan zdrowia nałogowca. Długotrwałe zażywanie substancji psychoaktywnej obniża wydolność narządów wewnętrznych (zwłaszcza wątroby), ma fatalny wpływ na układ pokarmowy oraz odporność. Detoks pod okiem specjalistów pozwala na zmniejszenie dotkliwości objawów abstynencyjnych oraz uzupełnienie wszystkich niezbędnych składników, takich jak woda, witaminy czy minerały.

Właściwe leczenie alkoholizmu opiera się przede wszystkim na regularnych sesjach terapii indywidualnej i grupowej. Ta pierwsza pozwala na skupienie się na indywidualnych problemach i potrzebach konkretnego pacjenta, zaś druga dostarcza inspiracji, motywacji i wsparcia oraz stanowi okazję do trenowania umiejętności społecznych. Wśród często stosowanych metod leczenia alkoholizmu znajdziemy również naukę asertywności, wykłady psychoedukacyjne, zajęcia rekreacyjne (pomagające w znalezieniu nowych pasji oraz nauce rozładowywania emocji w inny sposób niż upijanie się), filmoterapię czy arteterapię.

Przeczytaj też: Fazy choroby alkoholowej

Ile trwa leczenie alkoholizmu?

Jak widać, walka z uzależnieniem wykorzystuje wiele różnych technik, z których każda wymaga odpowiedniej ilości czasu. Odpowiedź na pytanie, ile trwa leczenie alkoholizmu, nie jest więc jednoznaczna. Wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby, indywidualnych cech i potrzeb pacjenta, zastosowanych metod, a także trybu, w jakim przeprowadzana jest terapia. Leczenie ambulatoryjne ma formę spotkań ze specjalistą (w tym czasie chory nie zmienia miejsca pobytu, a po sesjach wraca do swojego domu), w związku z czym trwa dłużej – przynajmniej kilka miesięcy. W przypadku leczenia stacjonarnego, czyli pobytu w ośrodku, oddziaływania są znacznie intensywniejsze, w związku z czym mogą zająć kilka tygodni. Warto jednak podkreślić, że leczenie alkoholizmu jest na tyle skomplikowanym procesem, że nie należy na siłę go przyspieszać. Najważniejszy jest bowiem nie czas trwania, a efekty – a te są warte każdej ilości wysiłku.

https://uzaleznienia-terapia.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here