Zalety miodów naturalnych znane są od wielu długich lat. Właściwie pewnie nawet sami naukowcy i badacze nie są w stanie dokładnie określić kiedy człowiek wpadł na pomysł aby pokraść pszczołą dorobek ich letniej pracy.
Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/miod-wielokwiatowy-najmniej-wart/
Faktem jednak jest, że miód i jego właściwości zarówno zdrowotne jak i smakowe znane są praktycznie w każdej kulturze i większość krajów na całym świecie. Miód nazywany również pszczelim złotem doceniają zarówno młodzi jak i osoby w podeszłym wieku.
Cudowne właściwości miodu
Każdy z nas ma zapewne w swoich wspomnieniach zimowe wieczory, kiedy to wracając ze śnieżnej zawieruchy ze zmrożonymi od lodowatego wiatru czubkami palców delikatnie chwytaliśmy za kubek parującej herbaty. Nie o samą jednak herbatę w tym wszystkim chodzi, kwintesencją tego naparu były bowiem dwa składniki. Miód i cytryna. Choć wiadome jest, że najwięcej odżywczych właściwości ma miód rozpuszczony w chłonnej wodzie o temperaturze pokojowej to jednak zapewne każdy z nas rozkoszował się często ciepłym lub nawet gorącym naparem.
Miód dodawany do napojów nie raz pomógł w przeziębieniach, katarze i innych drobnych infekcjach. Przechodząc jednak dalej to specyfiki konkretnego miodu, zapewne słyszeliśmy opinie, że ten lub inny rodzaj miodu jest bardziej zdrowy a inny z kolei mniej wartościowy.
Szczególnie wiele tego typu negatywnych komentarzy było kierowanych pod adresem miodu kwiatowego.Miód kwiatowy był określany wiele razy miodem drugiego gatunku, lub miodem o znikomych wartościach smakowych i odżywczych dla zdrowotności.Nic jednak bardziej mylnego, w większości tych opinii, powtarzanych na forach internetowych i poprzez pocztę pantoflową, o wartości miodu decyduje jego cena rynkowa. Miód kwiatowy jako ten najtańszy miał być również najgorszy spośród wszystkich innych miodów.
Cena miodu a jego jakość
Jednak faktem decydującym o wartości sklepowej słoika miodu nie decyduje to z jakich kwiatów powstał. Na cenę miodu wpływa zazwyczaj fakt, że pszczoły mają z reguły najwięcej możliwości do zebrania pyłku z wielu pół kwiatowych. Jeżeli chcemy uzyskać tą samą ilość miodu lawendowego, różanego lub rzepakowego potrzebujemy odpowiedną ilość „ pszczelich żerowisk”. Im mniej surowca tym miód drożysz, nie znaczy to, że ten, które mamy więcej jest gorszy lub mniej wartościowy smakowo.
Przeczytaj też: http://www.piotrnatanek.pl/po-czym-rozpoznac-swinska-grype/