Kanon piękna kobiecej sylwetki zmieniał się przez wieki. Był i ciągle jest zależny od stylu życia i mody, która aktualnie obowiązuje. Jak więc kształtował się ideał kobiecej sylwetki przez wieki? Jak się zmieniał i co na niego wpływało? Zapraszamy do lektury!
Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/ideal-kobiecego-piekna-na-przestrzeni-wiekow/
Ideały kobiecości z przeszłości
30 tysięcy lat temu ideałem piękna była kobieta o bujnych kształtach, mocno wyeksponowanych piersiach, brzuchu oraz udach. Miała symbolizować istniejący wówczas kult płodności. W starożytnym Egipcie natomiast wiele zmieniło się w tej kwestii. Smukłe kobiety, o wąskiej talii i ramionach, które podkreślały swoją urodę mocnym makijażem stanowiły wówczas symbol tamtej epoki. Pochodząca z wyższych sfer Egipcjanka unikała również słońca i cieszyła się bladą cerą, którą pielęgnowała ówczesnymi kosmetykami, pochodzącymi z naturalnych olejków i tłuszczów roślinnych.
Grecy z kolei stawiali na piedestale kobiety o bujnych kształtach i ciemnej karnacji, ale ich ideał kobiecości oscylował wokół harmonii w budowie ciała – długie nogi, szerokie biodra i równie szerokie ramiona były więc podstawą w ich kanonie piękna. Starożytni Rzymianie natomiast również pokochali szczupłe kobiety, które lubiły pokazać się w mocnym makijażu oraz farbowały włosy jasnymi kolorami.
Średniowiecze przyniosło kolejną odmianę. Szczupłe kobiety w ciemnych włosach, zasłonięte nogi i uwydatnione dekolty stanowiły o kobiecym pięknie w tej epoce. Renesans natomiast powrócił znów do uwielbienia pełnych kobiecych kształtów. Barok z kolei charakteryzował się uwielbieniem dla pań o tak zwanych „rubensowskich kształtach”, które miały znaczną nadwagę, szerokie biodra oraz duży biust.
Ideał kobiecości w XX wieku
Początek XX wieku i emancypacja kobiet przyniosły kolejne zmiany. Fryzura na chłopczycę, brak bioder i uwydatnionej talii charakteryzowały najpiękniejsze kobiety tamtej epoki. W latach 50-tych XX wieku ideałem piękna stała się Marylin Monroe. Duży biust, smukła talia, duża pupa oraz szerokie biodra stały się wyznacznikami kobiecego piękna. W latach 60-tych wraca znów moda na szczupłą chłopięcą sylwetkę, a kobiety wyglądające jak nastolatki, z długimi nogami, o szczupłej sylwetce i niewielkim biuście, były wzorem do naśladowania dla wielu innych pań.
Dziś dużo się zmienia. Ideał piękna stanowią zarówno kobiety szczupłe i smukłe, a także takie, które nie narzekają na brak kilogramów. Coraz więcej mówi się o tym, że piękna jest każda kobieta.
Zobacz też: http://www.piotrnatanek.pl/chcesz-odzywiac-sie-zdrowo-tego-nie-kupuj/