Pachymetria to jedna z metod badawczych, niezbędnych w celu przeprowadzenia właściwej diagnostyki oka. Jest ona konieczna, aby przeprowadzić pomiar grubości rogówki, który wskazuje również, czy otrzymane wyniki pomiarów ciśnienia wewnątrzgałkowego są prawidłowe. Co jeszcze warto wiedzieć o tym badaniu?
Grubość rogówki a ciśnienie wewnątrz oka
Ciśnienie wewnątrz gałki ocznej to ważny parametr, pomagający ocenić, w jakim stanie znajduje się wzrok pacjenta i jakie leczenie będzie dla niego najbardziej odpowiednie. Niestety często zdarza się, że bezpośredni pomiar ciśnienia jest zafałszowany, co może wynikać z różnic w grubości rogówki. Okazuje się bowiem, że pacjenci posiadający bardzo cienką rogówkę mają często zaniżone ciśnienie śródgałkowe, podczas gdy pacjenci posiadający grubszą rogówkę – mają wyższe ciśnienie śródgałkowe.
Aby uniknąć błędów w ocenie, należy więc przeprowadzić badanie grubości rogówki oka, które wskaże, czy uzyskane wyniki ciśnienia mieszczą się w granicach normy. Pachymetria to właśnie badanie, które pozwala na ocenę rogówki.
Nowoczesna bezinwazyjna pachymetria
Pachymetria może być wykonywana na dwa sposoby: w sposób dotykowy lub bezdotykowy. Pachymetria wykonywana w Warszawie w Instytucie Oka odbywa się całkowicie bezinwazyjnie, bez dotykania oka pacjenta, dzięki czemu nie wymaga podawania znieczulenia. Jest przeprowadzana rutynowo w ramach konsultacji lekarskich z lekarzem okulistą, dzięki czemu nie jest dodatkowo płatna. Jest szybka, bezbolesna i nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań.
Kiedy obowiązkowe jest wykonanie pachymetrii?
Poza rutynową konsultacją, pozwalającą na ocenę stanu zdrowia pacjenta, pachymetria jest wykonywana również przed wieloma zabiegami chirurgicznymi w obrębie oka. Jest niezbędnym badaniem po stwierdzeniu jaskry, ale także u pacjentów z podejrzeniem jaskry. Pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie nadciśnienia ocznego, dlatego musi być elementem kontrolnym u pacjentów, u których występuje jego podejrzenie.
Jednocześnie ze względu na to, że pachymetria to diagnoza rogówki, pomaga w wykrywaniu jej schorzeń i diagnostyce stożka rogówki. Jest również konieczna do tego, by lekarz mógł ocenić, czy soczewki kontaktowe prawidłowo przylegają do rogówki.
Czy są jakieś przeciwwskazania do pachymetrii?
Pachymetria jest badaniem nieinwazyjnym i w większości przypadków nie ma do niej żadnych przeciwwskazań. Może być bezpiecznie przeprowadzana u kobiet w ciąży czy dzieci. Jedynym ograniczeniem w jej wykonaniu może być stosowanie metody dotykowej, która nie powinna być przeprowadzana u pacjentów z aktywnymi stanami zapalnymi czy owrzodzeniami rogówki.