Co robi ortodonta?

Podczas wizyty u stomatologa otrzymaliśmy skierowanie do ortodonty. Co to oznacza? Czym się zajmuje ortodonta? I jak wygląda typowy przebieg leczenia? Odpowiedzi na te i wiele innych interesujących nas pytań możemy znaleźć na stronie internetowej gabinetu stomatologicznego ewapawlak.com.pl. Niżej spróbujemy przedstawić niektóre z nich.

Stomatolog ortodonta zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem wad zgryzu u dzieci i dorosłych. Należy przy tym zaznaczyć, że wiek pacjenta odgrywa niezwykle istotną rolę podczas planowania leczenia ortodontycznego. Im wcześniej wada zostanie wykryta – tym łatwiej będzie ją skorygować np. za pomocą łuku ortodontycznego czy aparatu na zęby dla dzieci.

Do gabinetu ortodontycznego można się udać już z 3-latkiem. Dziecko w tym wieku z reguły posiada już pełne uzębienie mleczne. Kolejne konsultacje ortodontyczne zalecane są w wieku 7–9 lat (pierwszy etap wymiany zębów mlecznych na stałe), a następne w wieku 10–12 lat. Refundowany aparat na zęby (ruchomy, jedno- lub dwuszczękowy) przysługuje wyłącznie dzieciom do 12. roku życia. Na darmowe konsultacje i wizyty kontrolne mogą liczyć pacjenci do 13. roku życia, którzy kontynuują leczenie.

Coraz większą popularnością ortodoncja zaczyna się cieszy również u osób dorosłych. Niezwykle istotną rolę odgrywa tu aspekt estetyczny i psychologiczny. Każdy z nas chce mieć piękny uśmiech i dobrze się czuć w swoim ciele. Zdrowe, zadbane zęby – to pierwszy krok w tym kierunku. Wszystkie wizyty osób dorosłych u ortodonty są płatne.

Wady zgryzu korygowane są za pomocą aparatów ortodontycznych. Jaki aparat ortodontyczny jest najlepszy dla naszego dziecka lub dla nas? O tym zadecyduje lekarz ortodonta po szczegółowym badaniu i określeniu naszego problemu.

Leczenie ortodontyczne można podzielić na 5 etapów. Pierwszy z nich polega na szczegółowym zdiagnozowaniu pacjenta. Podczas pierwszej wizyty ortodonta sprawdzi stan uzębienia i określi wadę zgryzu lub inną nieprawidłowość. Pomogą mu w tym zdjęcia RTG, w tym pantomograficzne (gdzie widoczne są wszystkie zęby) i cefalometryczne (pokazujące profil twarzy i czaszki). Pobierze też odcisk do gipsowego modelu diagnostycznego.

Podczas drugiej wizyty ustalony zostanie szczegółowy plan leczenia, jego przebieg i koszty. W zależności od wskazań i preferencji pacjenta zamówiony zostanie odpowiedni aparat ortodontyczny (ruchomy lub stały).

Trzeci etap leczenia rozpocznie się wraz z założeniem aparatu stałego (lub wydaniem aparatu ruchomego). Ortodonta udzieli dokładnych instrukcji dotyczących jego użytkowania, pielęgnacji, higieny jamy ustnej, a także diety.

Czwarty etap to wizyty kontrolne. Ich częstotliwość będzie uzależniona od tego, jaki aparat został nam założony. Podczas wizyt kontrolnych ortodonta będzie na bieżąco sprawdzał postępy w leczeniu i regulował elementy (aparat stały) lub dopasowywał kolejne nakładki (aparat ruchomy).

Piąty etap rozpocznie się po usunięciu aparatu lub zaprzestaniu jego użytkowania. Jest to tzw. leczenie retencyjne, które polega na utrwaleniu osiągniętego rezultatu.

Leczenie aparatem ortodontycznym jest procesem niezwykle długim i wymagającym wysiłku i zdyscyplinowania ze strony pacjenta. Nagrodą za cierpliwość i zdeterminowanie będzie piękny uśmiech.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here