Cera naczynkowa wymaga specjalnych działań i wzmożonej troski, jest bowiem wyjątkowo wrażliwa i delikatna. Jej obecność jest zazwyczaj uwarunkowana genetycznie lub wiąże się z nadprodukcją żeńskich hormonów płciowych, estrogenów. To oznacza, że często nie mamy wpływu na występowanie tego typu cery, ale za to mamy możliwość, by prawidłowo i świadomie o nią zadbać. Pomóc mogą w tym odpowiednie kosmetyki.
Czym jest cera naczynkowa? Charakterystyka i objawy
Głównymi cechami charakterystycznymi cery naczynkowej są mniej lub bardziej rozległe zaczerwienienia i tzw. pajączki, czyli pękające naczynka. Pojawiają się one najczęściej w okolicach policzków, nosa, czoła i brody. To nic innego jak płytko umiejscowione, kruche i mało elastyczne naczynia krwionośne. Nie wytrzymują prawidłowego ciśnienia krwi i ulegają rozszerzeniu, a nawet pęknięciu.
Osoby z cerą naczynkową mierzą się też z występowaniem rumienia, uczuciem swędzenia, ściągnięcia i pieczenia. Ich delikatna skóra jest podatna na uszkodzenia i podrażnienia. Gwałtownie reaguje na działanie czynników zewnętrznych, takich jak temperatura, suche lub mroźne powietrze, wiatr, silne emocje, nadmierny wysiłek fizyczny, nieodpowiednia dieta obfitująca w pikantne jedzenie i alkohol, dym papierosowy i nieprawidłowo dobrane kosmetyki. Mogą one nasilać problem i przyczynić się do występowania nieprzyjemnych objawów.
Pielęgnacja cery naczynkowej
By zminimalizować ryzyko pojawienia się przykrych dolegliwości, należy poświęcić dużo uwagi codziennej pielęgnacji cery naczynkowej. Oprócz unikania ostrych potraw, alkoholu, nagłych zmian temperatur czy stresu, warto zwrócić uwagę na dobór kosmetyków. Pomogą one wzmocnić i uszczelnić naczynka, załagodzą obecne zmiany i przyczynią się do ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Pierwszym etapem skutecznej pielęgnacji powinno być dokładne umycie i oczyszczenie skóry. Do mycia twarzy najlepiej stosować przegotowaną wodę i delikatne preparaty oczyszczające do cery naczynkowej lub wrażliwej. Najczęściej zawierają one w składzie witaminy z grupy B, wyciągi roślinne i działający łagodząco pantenol.
Następnie warto zadbać o tonizację i nawilżenie. Dobrze jest też unikać ekspozycji na promieniowanie UV i stale stosować kremy z wysokim filtrem.
Jaki krem do cery naczynkowej?
W odpowiedniej pielęgnacji cery naczynkowej kluczowym elementem jest dobrze dobrany krem, który nie tylko nie będzie podrażniał, lecz zadziała kojąco i wspomoże walkę z problemami skórnymi.
Tu sprawdzą się kosmetyki z substancjami aktywnymi, m.in. z diosminą, hesperydyną, witaminą K, witaminą C, wyciągiem z kasztanowca i ekstraktem z miłorzębu japońskiego. Wspomogą uszczelnienie naczynek, przyniosą ulgę podrażnionej skórze i zregenerują płaszcz lipidowy, który naturalnie zabezpiecza przed wysuszaniem i czynnikami zewnętrznymi.
Zawsze na dzień należy stosować kremy z fotoochroną. Zminimalizuje to ryzyko zaognienia lub pojawienia się zmian na skutek działania promieni słonecznych, wiatru czy wysokich temperatur. Kosmetyki z wysokim filtrem powinno się nakładać nie tylko latem, ale i zimą.
Nie należy także zapominać o pielęgnacji wieczornej. Na noc sprawdzą się kremy nawilżające i łagodzące. Ich regularne, codzienne stosowanie przyniesie efekt w postaci wyciszonej i wolnej od zaczerwienienia skóry.
Jakie kosmetyki do cery naczynkowej? Czego unikać?
Oprócz kremów na rynku dostępna jest szeroka gama innych produktów przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej. Warto zaopatrzyć kosmetyczkę w delikatny płyn micelarny, tonik lub mleczko, a także w olejek i peeling enzymatyczny. Dzięki nim zaczerwieniona i podrażniona skóra otoczona zostanie kompleksową ochroną.
Najlepiej, by kosmetyki posiadały naturalne składy i wzbogacone były o substancje łagodzące i uszczelniające naczynka, np. aloes, arnikę górską i skrzyp polny. Przynajmniej raz w tygodniu dobrze jest użyć kojącej maseczki nawilżającej, która wyciszy skórne problemy, przyniesie ulgę, zniweluje zaczerwienienia i wzmocni naczynka. Stosowane produkty nie powinny zawierać drażniących drobinek, kwasów owocowych, retinolu, alkoholu, mentolu i olejku eukaliptusowego.
Cera naczynkowa jest wymagająca, potrzebuje bardzo indywidualnego podejścia, systematyczności i pełnego zaangażowania. W razie wątpliwości co do jej pielęgnacji warto zwrócić się o poradę do dermatologa.