Oryginalne leki są droższe do zamienników, co jest najczęstszym powodem tego, że pacjenci decydują się na zakup generyków. Farmaceuta ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości zakupienia tańszego odpowiednika. Zamienniki są bezpieczne, ponieważ przechodzą szereg specjalistycznych badań.

Czym są zamienniki leków? 

Duża ilość leków refundowanych ma swoje zamienniki. Zawierają one taką samą substancję czynną oraz mają identyczne działanie farmakologiczne i biodostępność, czyli czas funkcjonalności. Różnice między lekami oryginalnymi a ich odpowiednikami mogą wynikać z zawartości dodatkowych substancji, które nie zmieniają działania leku, ale np. u osób uczulonych mogą wywoływać działania niepożądane. Portal dla lekarzy Tevamed.pl to źródło informacji na temat leków oraz ich zastosowań, zwłaszcza w leczeniu chorób nowotworowych.

Odpowiedniki leków są tańsze od oryginalnych – dlaczego? 

Praca nad nowym lekiem trwa latami i obejmuje szereg specjalistycznych badań, w tym także klinicznych. To kosztowne przedsięwzięcie, dlatego ceny leków są wysokie, zwłaszcza jeśli nie mają one konkurencji na rynku farmaceutycznym. Ochrona patentowa produktu trwa średnio około 20 lat. Po tym czasie inne firmy farmaceutyczne mogą we własnych laboratoriach zbadać dany lek i na jego wzór stworzyć nową jego wersję, czyli tak zwany generyk. Wyprodukowanie leku odtwórczego wymaga jedynie badań biorównoważności, które są mniej kosztowne od klinicznych. Polegają one na sprawdzeniu stopnia i szybkości wchłaniania się substancji czynnej. Zamienniki leków warto zatem kupić, kiedy cena oryginału jest dla danej osoby za wysoka, a lekarz nie wyraził przeciwwskazań do stosowania generyku.  

 Zdarza się, że po wygaśnięciu ochrony patentowej lek oryginalny nie jest już produkowany, a zamiennik stanowi już jedyną jego formę. Niektórzy producenci zaniżają czasem cenę leku, by konkurować z innymi firmami produkującymi generyki. 

Zamienniki leków są bezpieczne  

Zamienniki leków przechodzą szereg specjalistycznych badań. O bezpieczeństwie i skuteczności generyków świadczy pozytywna opinia jednej z europejskich agencji ds. leków, bez której żaden lek nie może pojawić się na rynku farmakologicznym. Badania polegają na ocenie stężenia leku w surowicy krwi pacjenta przyjmującego generyk i porównanie go ze stężeniem produktu we krwi osoby, która przyjmowała lek oryginalny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here