Laparoskopia ginekologiczna jest bardzo często wykonywanym dziś zabiegiem. Warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej, bo ta rzeczywistość może spotkać każdą kobietę.
Kiedy, w jakich okolicznościach?
Laparoskopię najczęściej przeprowadza się w ginekologii w celu usunięcia ciąży pozamacicznej, leczenia endometriozy, uwalniania zrostów w jamie brzusznej lub leczenia policystycznych jajników. Za jej pomocą można usunąć niewielkie mięśniaki i torbiele, a także inne zmiany w narządzie rodnym. Jak więc widać, laparoskopia ginekologiczna ma bardzo wiele zastosowań. Bardzo ważnym jej zastosowaniem jest próba ustalenia, dlaczego kobieta jest niepłodna i dlaczego cierpi na nieokreślone bóle w obrębie miednicy mniejszej.
Nie jest to badanie podstawowe…
Laparoskopię ginekologiczną oczywiście nie traktujemy jak badania podstawowego, przesiewowego, na które należy skierować każdą pacjentkę w ramach profilaktyki. Do tego zabiegu trzeba konkretnych wskazań. Podstawowym badaniem jest badanie narządów rodnych kobiety, które odbywa się na zwykłej, rutynowej wizycie ginekologicznej. Do tego kompetencje i kwalifikacje ma każdy ginekolog.
Porozmawiajmy o pieniądzach
Wiele kobiet obawia się kosztów związanych z chorobami ginekologicznymi. Często nie wiemy co jest w stanie pokryć ubezpieczenie, a co niestety nie. Zabieg taki jak laparoskopia nfz refunduje w całości, o ile lekarz, który ma podpisany kontrakt z tym ubezpieczycielem, wypisze na niego skierowanie. Tak samo sprawa wygląda z badaniem narządów rodnych kobiety. Podstawowa wizyta ginekologiczna, o ile odbywa się u lekarza przyjmującego w ramach kontraktu z nfz, jest bezpłatna. Tak samo więc badanie narządów rodnych kobiety nic nie kosztuje. Zatem nie musimy się obawiać, że pieniądze są przeszkodą. Laparoskopia nfz jak najbardziej nam przysługuje, o ile lekarz znajdzie do niej wskazania. Nic nie będziemy płacić.
Profilaktyka już od najmłodszych lat.
Powinniśmy zadbać o to, aby nasze dzieci czy wnuki, znały rolę profilaktyki. Małym dziewczynkom od najmłodszych lat tłumaczmy, że wizyta u ginekologa i badanie narządów rodnych kobiety jest całkowicie normalne i nie jest żadnym wstydem. Dzięki temu śmiało wejdą one w dorosłość i gdy kiedyś zajdzie potrzeba częstszych badań i wizyty w szpitalu, z badaniem przez przypadkowego lekarza, nie będą one się wstydzić!
Świadomość, że coś może się wydarzyć
Musimy mieć świadomość, że w życiu różne rzeczy mogą nas spotkać. Co piątą lub nawet co czwartą parę w Polsce dotyka problem niepłodności, a więc problem z poczęciem dziecka. Pomóc może tu oczywiście laparoskopia ginekologiczna, ale najpierw trzeba przełamać wstyd i musi zrobi to zarówno kobieta jak i jej partner. Kluczowa jest szybka i trafna diagnoza. Zarówno u kobiety jak i u mężczyzny bije przecież zegar biologiczny, jednak wydaje się, że u kobiety jest to bardziej odczuwalne, a późne macierzyństwo może nieść ze sobą pewne zagrożenia.
Nie możemy przewidzieć wszystkiego, a już na pewno nie w dziedzinie swojego zdrowia. Pamiętajmy, aby wykonywać profilaktyczne badania narządów rodnych kobiety, a w razie kiedy lekarz stwierdzi nieprawidłowości i będzie podejrzewał endometriozę czy ciążę pozamaciczną, bez wahania zdecydujmy się na zabieg laparoskopii ginekologicznej.