Osoby, które cenią sobie aktywność fizyczną, zazwyczaj lubią także sięgać po przygotowane specjalnie dla nich suplementy diety, które wspomagają ich w podejmowaniu wysiłków. Suplementy diety, które zostały zaprojektowane dla sportowców, to przede wszystkim składniki regenerujące, dodające energii, rozbudowujące masę mięśniową i wspomagające odchudzanie. Ale czy jest coś jeszcze? Oczywiście – kreatyna! Jeśli jeszcze jej nie znasz, z pewnością najwyższa pora.
Czym jest kreatyna?
Kreatyna to tak naprawdę kwas beta-metyloguanidynooctowy. Jest stosowana przez sportowców już od lat 90. XX wieku, kiedy po raz pierwszy zaobserwowano jej pozytywne działanie na organizm ludzki. Kreatyna, co bardzo ważne, jest substancją w pełni naturalną, wytwarzaną przez organizm ludzki w niewielkich ilościach. Dodawanie tego składnika za pomocą suplementów diety jest jednak skuteczne w celu poprawy wyników sportowych.
Kreatyna jest zbudowana z aminokwasów, które wspomagają budowę mięśni. W ludzkim organizmie także jest magazynowana w mięśniach i ścięgnach.
Jakie jest działanie kreatyny?
Już pobieżnie wspomnieliśmy o tym, w jaki sposób działa kreatyna na organizm ludzki. Przede wszystkim pomaga w syntezie białek, co oznacza lepszą regenerację tkanek po wysiłku – zwłaszcza mięśni – a także ich rozbudowę. To z kolei oznacza szybszy wzrost wytrzymałości, siły oraz szybkości. W efekcie przyczynia się ona do kompleksowego rozwoju organizmu człowieka, a to już prowadzi do możliwości jej zastosowania w praktycznie każdej dyscyplinie sportowej.
Kreatyna wspomaga również odbudowę cząsteczek ATP, które są odpowiedzialne za magazynowanie energii oraz jej dostarczanie do mięśni. Dzięki szybszej odbudowie cząsteczek ATP, możliwe jest dłuższe utrzymywanie wysokiego poziomu energii – czyli wykonywanie większej liczby powtórzeń danego ćwiczenia albo dłuższy udział w sporcie. Innymi słowy, kreatyna to dodatkowe wsparcie dla energii organizmu.
Czy naprawdę warto stosować kreatynę?
Kreatyna przyjmowana we właściwej formie (tzn. dobrze dostępnej dla organizmu, w szczególności jako cząsteczka schelatowana) jest bardzo skuteczna. Powoduje trzy efekty: poprawia regenerację organizmu, rozbudowuje mięśnie i korzystnie wpływa na magazynowanie oraz przekazywanie energii. Jest godna uwagi praktycznie we wszystkich sportach: zarówno siłowych, jak i wytrzymałościowych.
Czy kreatynę należy przyjmować regularnie?
Kreatyna to związek, który działa powoli. Nikt nie odczuwa jej efektów, jeśli przyjmuje ją tylko przed treningiem, w sposób nieregularny. Kluczem do sukcesu w przypadku jej stosowania jest wysoka regularność i dobre wysycenie organizmu kreatyną. Dlatego nawet w dni bez treningu warto przyjąć jej porcję.
Czy kreatyna może zaszkodzić?
W przypadku rozsądnego przyjmowania kreatyny, które jest zgodne z zaleceniami producenta, kreatyna nie powinna przynosić żadnych skutków negatywnych. Mogą się one jednak pojawić przy przekroczeniu zalecanej dawki. Są to zazwyczaj dolegliwości żołądkowo-jelitowe.