Jednym z popularniejszych, skomplikowanych zabiegów leczenia zębów jest endodoncja. Większość prawdopodobnie będzie miała problemy z rozszyfrowaniem tego terminu, ale jest to nic innego jak leczenie kanałowe.
Czym jest endodoncja w stomatologii?
Endodoncja jest działem stomatologii, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń miazgi zębowej, oraz tkanek okołowierzchołkowych. Zabiegiem, jaki wykonuje się w ramach endodoncji jest leczenie endodontyczne w Lublinie znane jako po prostu leczenie kanałowe. Często jest to jedyny sposób na uratowanie zęba.
Kiedy zabieg leczenia kanałowego zębów jest stosowanany?
Stomatolodzy często zalecają wykonanie leczenia kanałowego, gdy dochodzi do poważnych problemów z zębami, w wyniku których grozi utrata zęba. Zabieg jest wykonywany tylko, gdy nie ma żadnych przeciwwskazań takich jak choroby serca, nerek, wątroby, oraz zaburzenia endokrynologiczne Wśród powodów takiego leczenia występują:
- głębokie ubytki próchnicowe
- martwica miazgi
- zgorzele miazgi
- urazy mechaniczne (zwichnięcie, złamanie zęba)
- zapalenie tkanek okołowierzchołkowych
- planowane leczenie protetyczne
- konieczność poprawy poprzedniego zabiegu (uzupełnienie wypełnienia kanałów, pozostałe fragmenty narzędzi i inne).
Na czym polega leczenie kanałowe zębów?
Leczeniu endodontyczne jest zabiegiem skomplikowanym, wymagającym precyzji i ostrożności dlatego wykorzystuje się w nim niewielkie narzędzia i mikroskop. W zależności od sposobu wykonywania leczenie endodontycznego, zabieg można wykonać podczas jednej wizyty u stomatologa i może wymagać nawet kilku wizyt. Zabieg polega na zatruciu miazgi zębowej dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu kanału, a następnie jego wypełnieniu. Ze względu na skomplikowany przebieg pacjentowi zostaje podane znieczulenie.
Jaki jest przebieg zabiegu ?
Podczas zabiegu stosuje się bardzo cienkie narzędzia, mikroskopy oraz endometry stosowane do pomiaru głębokości komory zęba. Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu zaczyna się od znieczulenia pacjenta, jest to niezbędne, ponieważ mógłby odczuwać bardzo silny ból. Po podaniu znieczulenia stomatolog może otworzyć komorę zęba, następnie za pomocą bardzo małych pilników pozbywa się miazgi (zainfekowanej lub martwej) z kanałów korzeniowych, po poszerzeniu odkażeniu i wysuszeniu kanały zostają wypełnione substancją, która z czasem twardnieje. Następnie komora zostaje wypełniona właściwymi materiałami. Pierwsze efekty zabiegu ocenia się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, ostatecznie skuteczność leczenia można dopiero po upływie 6-12 miesięcy. Przez kilka dni po wykonaniu zabiegu może występować zaczerwienienie, opuchlizna mrowienie lub delikatny ból. W przypadku wystąpienia poważnych powikłań niezbędne jest skontaktowanie się ze stomatologiem i w razie potrzeby ponowne wykonanie zabiegu. Leczenie endodontyczne można wykonać w lubelskim Centrum Medycyny Estetycznej i Stomatologii Idealmed, które zajmuje się zarówno endodoncją, jak i innymi zabiegami stomatologicznymi.