Wysiłkowe nietrzymanie moczu to wstydliwy problem wielu kobiet. Polega on na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku fizycznego lub kichania i kaszlu – czyli wtedy, gdy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej spowodowane napięciem mięśni. Powodem występowania wysiłkowego nietrzymania moczu mogą być nieprawidłowości w budowie cewki moczowej i pęcherza lub osłabienie/uszkodzenie mięśnia zwieracza cewki.
Zdarzeniami, które mogą prowadzić do wysiłkowego nietrzymania moczu są poród, operacje cewki moczowej lub radioterapia. Czasami przyczyną są wady wrodzone układu moczowego lub wady wrodzone tkanki łącznej.
Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Przede wszystkim należy wykonać diagnostykę w celu określenia przyczyny wywołującej problem. W leczeniu jako podstawa stosowana jest fizjoterapia, podczas której wzmacniane są mięśnie miednicy. Zalecane ćwiczenia należy wykonywać regularnie aby osiągnąć efekty. Leczeniem zachowawczym pierwszego rzutu jest zazwyczaj farmakologiczne leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu w Katowicach, którego celem jest tak zwane „uspokojenie pęcherza”. Gdy lekarstwa i ćwiczenia nie skutkują, można wykonać zabieg chirurgiczny, podczas którego następuje poprawa budowy anatomicznej narządów układu moczowego. Więcej o tym tutaj.
Laseroterapia szansą na powstrzymanie wysiłkowego nietrzymania moczu
Ginekologia estetyczna w Katowicach również znalazła metodę na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Laseroterapia jest innowacyjną metodą pozwalającą w sposób praktycznie bezinwazyjny pozbyć się wstydliwego problemu. Wiązka lasera wprowadzana jest do pochwy, gdzie jej ściany są stymulowane i pobudzane do produkcji kolagenu. W rezultacie, ściany pochwy są uelastycznione, a powięź wewnątrzmiednicza i ujście cewki moczowej są wzmocnione. Dzięki bezinwazyjności zabiegu, nie ma konieczności pobytu w szpitalu, a pacjentka wraca do domu tego samego dnia. Kluczowy jest okres rekonwalescencji po laseroterapii – pacjentki powinny powstrzymać się od współżycia i wzmożonego wysiłku fizycznego przez okres do czterech tygodni, aż do pełnego wygojenia i odnowy stymulowanych tkanek.