Pęknięcie błony bębenkowej, fachowo określane jako perforacja, zaliczane jest do jednych z poważniejszych urazów ucha środkowego. Zazwyczaj spowodowane jest ono urazami mechanicznymi lub też powikłaniami po zapaleniu ucha środkowego. Błona bębenkowa jest wytrzymała, ale niezbyt sprężysta, dlatego też nierzadko ulega uszkodzeniu.

Perforacja błony to ubytek – ziejący otwór na jej powierzchni.Warto zaznaczyć, że błona stanowi najważniejszą część ucha środkowego: odbiera fale dźwiękowe i przenosi je do dalszych części ucha. Gdy na jej powierzchni powstaje dziura, fala zostaje upośledzona. Błona drga słabiej, a tym samym wywołuje słabsze ruchy powiązanych z nią kosteczek słuchowych. W efekcie dźwięk, który dociera do ucha właściwego, jest cichszy. Perforacja błony prowadzi więc przede wszystkim do osłabienia słuchu.

Objawy pęknięcia błony bębenkowej

Do objawów pęknięcia błony bębenkowej zalicza się w pierwszej kolejności wspomniane pogorszenie słuchu. Towarzyszyć temu mogą szumy w uszach, zawroty głowy, a także uczucie zatkania przewodu słuchowego. Jeśli perforacja następuje pod wpływem urazu mechanicznego, odczuwalny jest nagły, silny ból ucha. Natomiast, gdy przyczyną pęknięcia jest zapalenie, pojawia się wysięk z ucha, a wcześniejsze bóle związane z zapaleniem ustępują na skutek spadku ciśnienia w uchu środkowym. Często przy perforacji występuje podwyższona temperatura.

W jaki sposób może dojść do uszkodzenia błony bębenkowej?

Tak jak wspominaliśmy, do uszkodzenia błony bębenkowej może dojść na skutek czynnika mechanicznego lub w wyniku powikłań po zapaleniu ucha. Uraz może być spowodowany przez nieodpowiednie czyszczenie ucha patyczkiem higienicznym lub nieprzystosowanym do tego narzędziem, przez uderzenie się w głowę, pobicie, a także przez nagłą zmianę ciśnienia np. podczas lotu samolotem, nurkowania i oddziaływania bardzo wysokich dźwięków. Perforacja powstała na skutek powikłań po zapaleniu ucha związana jest z obrzękiem błony i zbierającym się płynem, który uwypukla błonę, napręża i tym samym doprowadza do pęknięcia.

W jaki sposób leczy się perforację błony bębenkowej?

Badaniem słuchu, które pozwala stwierdzić, czy doszło do uszkodzenia błony jest wideootoskopia, podczas której do ucha wprowadza  się specjalną kamerkę. Na szczęście błona ma wysoką zdolność do regeneracji, dzięki czemu niewielkie pęknięcia goją się samoistnie w ciągu kilku tygodni. Jeśli jednak uszkodzenie jest poważne przeprowadza się zabieg rekonstrukcji – myringoplastykę. Operacja polega na wszczepieniu fragmentu tkanek (np. pobranych z małżowiny usznej). Wykonuje się ją przez przewód słuchowy zewnętrzny, a pacjent otrzymuje znieczulenie ogólne. Po zabiegu powinno się zachować szczególną ostrożność i nie moczyć operowanego ucha przez około miesiąc.

Źródło: Strefa Słuchu – Aparaty słuchowe

[Głosów:5    Średnia:3.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here