W ostatnich tygodniach ciąży główka dziecka zwykle osuwa się w celu podłoża miednicy, przybierając dogodną pozycję do opuszczenia macicy. Wskutek tego łatwo ci będzie oddychać, jednak za to odczujesz zwiększone parcie na pęcherz i potrzebę częstszego wydalania moczu. Nieraz nacisk macicy na pęcherz jest tak wielki, że jest mimowolne popuszczanie moczu – nie ciesz się tym, tylko zacznij używać podpasek. Ograniczenie macicy jest widoczne zewnętrznie – widać, że brzuch jest bardzo na dole. Jednak uwaga: czasami, szczególnie przy następnych porodach, brzuch się nie obniża aż do samego rozwiązania. Nie jest toż właśnie, jak potrafią ci wmawiać różni „znawcy”, że jeśli brzuszek masz wysoko, to do porodu jeszcze daleko.
Sygnały porodu: odejście czopu śluzowego
Przez całą ciążę ujście szyjki macicy zamyka warstwa gęstego, zbitego śluzu, która jest coś w rodzaju korka. Odejście wód płodowych poczujesz jako wypłynięcie z pochwy wodnistego płynu – iż jednak być duże czy płyn może wybierać się przez dłuższy czas. Ważne, by tego nie przeoczyć, o co nietrudno, szczególnie że w ostatnim momencie powszechnie daje się popuszczanie moczu. Więc pod koniec ciąży warto mieć podpaski, by w razie uczucia wielkiej wilgoci móc sprawdzić (po zapachu), czy toż mocz, czy płyn owodniowy. To ważne, ponieważ jeśli odejdą wody, należy pojechać do szpitala. Warto wziąć ze sobą mokrą podpaskę – położna zrobi wówczas test sprawdzający, co to za płyn. Położne radzą, żeby przed porodem nie wykorzystywać nowoczesnych podpasek, w których wchłaniany płyn jest wiązany, tworząc żelową substancję – wówczas ciężko odzyskać materiał do testu, odpowiedniejsze są zwykłe, tradycyjne podpaski. Jeśli odejściu wód nie wtórują skurcze, poród może wcale nie nastąpić szybko – decyzję, czy należy go spowodować, podejmuje specjalista położnik.
Laksacja
Pierwszymi objawami porodu jest też oddawanie luźnego stolca – wypróżnianie powszechnie przybiera wówczas chociażby formę biegunki. To efekt działania prostaglandyn – związków wydzielanych w początkowej fazie porodu. Opróżniając jelito grube, organizm wydaje się do tego, co jest się wydarzyć – dzięki temu łatwo będzie wypierać dziecko.
Najistotniejsze sygnały porodu: skurcze
Wiarygodnym, właściwie jedynym pewnym znakiem, że poród jest blisko, są systematyczne, jeszcze silniejsze skurcze macicy. Jeśli zorientujesz się, że je jesteś, nie będziesz miała wątpliwości, że zajmuje się poród. Trudność polega na tym, że już kilka tygodni przed wyjściem ciężarna czuje tzw. skurcze przepowiadające. Ich celem jest rozciągnięcie dolnej części macicy, żeby główka mogła się określić na dnie miednicy. Są zwykle krótkie i nieregularne, potrafią się zwiększać lub słabnąć, a także skutkować bolesność w podbrzuszu, znikają natomiast pod wpływem ruchu czy zmiany pozycji ciała. I to je zasadniczo odróżnia od skurczów porodowych, które, jeśli się pojawią, są jeszcze liczniejsze, coraz większe i jeszcze silniejsze – bez względu na to, co robisz: siedzisz, chodzisz, leżysz itd.