Powieki to ważny element naszej urody, decydujący o atrakcyjności. Nie chcemy mieć powiek opadających, nie widocznych powiek górnych, czy pomarszczonej na nich, wiotkiej skóry. Z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej, które to ratują pewność siebie pacjentów, poprawiając urodę i odejmując lat. Na zabiegi te decydują się przede wszystkim kobiety, wiecznie walczące z kompleksami i efektami starzenia się. W zależności od problemu danego pacjenta, istnieją dwa zabiegi:
- plastyka powiek dolnych
- plastyka powiek górnych
Jak wygląda zabieg korekty górnych powiek?
Plastyka powiek górnych, polega na wycięciu nadmiaru skóry oraz mięśnia okrężnego. Cięcie prowadzi się w zmarszczce naturalnej pacjenta w znieczuleniu miejscowym z dodatkowym zastosowaniem specjalnych kropel do oczu. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Zabieg nie trwa dłużej niż 1,5 godziny.
Blizna po zabiegu jest bardzo cienka, dodatkowo jest umiejscowiona w naturalnym załamaniu powieki, więc pozostaje całkowicie niewidoczna, a efektem po zabiegu jest znaczne pogłębienie górnej części powieki. Jednak na efekt ten należy poczekać około miesiąca – aż do całkowitego ustąpienia opuchlizny.
Jak wygląda zabieg korekty dolnych powiek?
Ten zabieg jest nieco bardziej skomplikowany od korekty górnych powiek, jednak przynosi spektakularne i długotrwałe efekty. Najczęściej plastykę powiek dolnych wykonuje się u osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej pod oczami.
Cięcie prowadzi się poniżej brzegu rzęsowego, oddziela skórę od dolnego brzegu oczodołu, a gdy istnieje takie wskazanie – nacina się przegrodę oczodołową i usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej, tworzącej tzw. worki tłuszczowe. Aby nie doszło do wywinięcia się powieki, usuwa się nadmiar skóry. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a czas trwania zabiegu nie powinien przekroczyć godziny.
Przygotowania do zabiegu korekty powiek
Zabiegi korekcyjne powiek wykonywane są po uprzedniej konsultacji chirurgicznej oraz wykonaniu badań krwi, takich jak: wskaźniki krzepnięcia krwi, morfologia, kreatynina, glukoza, elektrolity, oraz badań okulistycznych.
Podczas oczekiwania na operację, 10 dni przed zabiegiem nie należy zażywać leków wpływających na krzepliwość krwi (np. aspiryna). Kobiety nie mogą przejść zabiegu w czasie miesiączki, oraz oczywiście ciąży. Nie wykonuje się zabiegu także podczas infekcji.
Postępowanie po zabiegu
Po operacji, pacjent może wrócić do domu nawet tego samego dnia. Szwy zostają usunięte po kilku dniach na wizycie kontrolnej. Pełne wygojenie się ran może natomiast zajęć około miesiąca, wtedy też zauważalny będzie ostateczny efekt. Po plastyce powiek górnych, konieczne może być używanie specjalnych kropel, oraz przemywanie oczu. Mogą pojawić się problemu z widzeniem. Po plastyce powiek dolnych nie można przez około 2 tygodnie zakładać soczewek kontaktowych. Zalecane jest także zaprzestanie palenia tytoniu, przynajmniej na czas rekonwalescencji.
Plastyka powiek niesie za sobą wymierne korzyści, nie tylko w postaci odmłodzonej twarzy, ale także lepszego samopoczucia u pacjenta. Jak wiadomo wygląd ma bardzo duży wpływ na poczucie własnej wartości oraz na to, jak otoczenie odbiera daną osobę. Taki drobny i krótki zabieg, ma więc znaczący wpływ na późniejsze funkcjonowanie pacjenta w społeczeństwie.