Skóra na stopach wymaga specjalnej pielęgnacji, a z racji, że często zapominamy w ogóle o tym, że o stopy trzeba dbać tym bardziej warto przypomnieć jak walczyć z problemami skóry stóp, które powszechnie występują u kobiet i mężczyzn.
Przyczyny suchej skóry i pękania pięt
Ze względu na ogromny nacisk jaki wywiera ciężar ciała na stopy budowa skóry na stopach jest zupełnie inna niż na pozostałych częściach ciała. Jest grubsza, twardsza i zróżnicowana. Tam gdzie ciężar jest największy czyli pięcie i śródstopiu skóra musi być najbardziej wytrzymała i to właśnie te dwa miejsca najbardziej są narażone na przesuszenie i rogowacenie. Struktura skóry zależy też od rodzaju noszonego obuwia np: skóra stóp kobiety noszącej szpilki w innych miejscach będzie zgrubiona niż u osoby noszącej obuwie sportowe i wynika to z innego rozkładu ciężaru.
Ponadto skóra stóp pozbawiona jest gruczołów łojowych i mieszków włosowych więc na stopach nie funkcjonuje nasz naturalny mechanizm natłuszczania i nawilżania skóry, dlatego też regularnie powinno się wykonywać zabiegi pielęgnacyjne stóp.
Kolejny problem to duża ilość receptorów potu na spodniej stronie stóp co niejednokrotnie powoduje nadpotliwość stóp, czego skutkiem może być nieprzyjemny zapach, rozwój grzybów chorobotwórczych, wzmożone przesuszenie i rogowacenie skóry na stopach.
Do pękania skóry pięt dochodzi gdy suchy i martwy naskórek traci elastyczność i pod wpływem ciężaru ciała zaczyna pękać tworząc krwawiące rany przynoszące ból i dyskomfort pacjentowi. Ale jakie są przyczyny pękania pięt, w końcu problem nie pojawia się nagle tylko poprzedza go długi okres pogłębiania problemu, który może wynikać z:
- problemów w hormonami, szczególnie tymi związanymi z pracą tarczycy
- zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca i otyłość
- problemy dermatologiczne np: łuszczyca, AZS
- problemy z krążeniem i przyjmowanie leków rozrzedzających krew
- niedobory witamin, minerałów i zbyt mała ilość płynów w diecie
- źle dobrane obuwie lub skarpety
- uprawianie sportu mocno obciążającego stopy
- nieprawidłowa pielęgnacja, a dokładniej zbyt częste lub zbyt rzadkie usuwanie martwego naskórka z powierzchni pięt oraz użycie niewłaściwych akcesoriów w tym celu.
Leczenie pękających pięt
Leczeniem pękających pięt zajmuje się podolog. Jednak nawet pod opieką wykwalifikowanej osoby jest to długotrwały proces. Podolog zajmuje się również wrastaniem paznokci, usuwaniem uszkodzonych paznokci i innymi dolegliwościami związanymi ze stopami. Niemniej aby uniknąć kosztownej i nieprzyjemnej wizyty u podologa warto regularnie dbać o kondycję skóry i paznokci na stopach.
Drogeryjne i domowe sposoby na pękające pięty
Z racji, że najlepszym sposobem jest profilaktyka warto przybliżyć jak powinno się pielęgnować skórę stóp. W zależności od tempa rogowacenia naskórka można wykonać domowy zabieg pielęgnujący stopy maksymalnie jeden raz w tygodniu. Co istotne nawet jeżeli nagromadzenie martwego naskórka jest znaczne nigdy nie należy usuwać całości na raz gdyż może to doprowadzić do podrażnień. Lepiej stopniowo ale regularnie czyścić pięty aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Od czego zacząć? Trzeba się dobrze przygotować w niezbędne akcesoria do domowego pedicure. Potrzebna będzie kosmetyczna sól do kąpieli stóp, pumeks, pilnik, tarka lub peeling do stóp, krem do stóp. Wszystkie te produkty kupimy w drogerii (kosmetyki na pękające pięty: https://www.drogeriaolmed.pl/zul_m_Kosmetyki_Problemy-skorne_Pekajace-piety-3001.html ) i wykonamy nimi trzy podstawowe etapy pedicure:
- Zmiękczenie naskórka poprzez kąpiel w ciepłej wodzie z solą do stóp. Może ona być wzbogacona o składniki ziołowe lub pielęgnujące, dzięki którym stopy po zabiegu będą miękkie, zregenerowane i odświeżone. Namaczanie stóp powinno trwać około 10 minut aby wierzchnie warstwy komórek były łatwiejsze do usunięcia.
- Następnie usuwamy martwy naskórek. Może to być wykonane mechanicznie za pomocą pumeksu, specjalnej tarki do stóp, pilnika elektrycznego lub peelingu. Powinniśmy wykonywać to delikatnie, gdyż zbyt energiczne szorowanie pięt np. pumeksem może wywołać podrażnienia a nawet spowodować zaburzenia regeneracji naskórka. Jeżeli mamy pęknięcia na pietach to powinno się złuszczać naskórek wzdłuż pęknięć aby nie pogłębić problemu. Kolejna kwestia to nie dzielenie się pumeksem lub tarką z innymi osobami. Akcesoria do pielęgnacji stóp powinniśmy traktować tak samo jak szczoteczkę do zębów – każdy powinien mieć swój aby, np: nie przenosić chorób dermatologicznych. Po zakończeniu tego etapu należy dokładnie osuszyć stopy.
Ewentualnie możemy wykonać chemiczne złuszczanie naskórka specjalnym preparatem zawierającym kwas glikolowy, salicylowy, mlekowy, kwasy AHA i BHA lub kwasy owocowe. Zabieg złuszczający trwa wtedy zazwyczaj 30-90 minut w zależności od wybranego produktu a złuszczanie naskórka rozpoczyna się parę dni później. Oczywiście kuracja może być wykonana pod warunkiem, że na stopach nie ma skaleczeń i podrażnień, gdyż w zetknięciu z kwasem byłoby to bardzo bolesne. - Ostatni etap to nawilżanie i natłuszczanie skóry stóp, czyli wmasowanie zakupionego kremu. W zależności od indywidualnych potrzeb może to być krem regenerujący, nawilżający, likwidujący nieprzyjemny zapach, zawierający składniki chroniące przed grzybicą, lub krem 2,3 lub 4 w 1, który połączy wszystkie te właściwości. Często krem do stóp zawiera mocznik lub kwas migdałowy, które mają właściwości zmiękczające rogowaciejący naskórek. Są polecane dla osób, które zaniedbały stopy lub mają łuszczyce czy inną tendencję do rogowacenia skóry. Oczywiście na popękane pięty stosujemy specjalny preparat do tego przeznaczony, gdyż większość zwykłych kremów nie może być stosowana na otwarte rany. Aby zintensyfikować działanie warto na noc nałożyć grubszą warstwę kremu, a na to bawełniane skarpetki, które podtrzymując ciepło zwiększą wchłanianie substancji aktywnych.
Cały zabieg domowego pedicure nie powinien zająć więcej niż 20 minut, a jago wykonanie poprawia nie tylko wygląd stóp przed sezonem letnim ale też zwiększa komfort chodzenia i zmniejsza ryzyko powstawania odcisków i obtarć.