Ssak medyczny jest sprzętem, który wykorzystuje się w opiece nad chorymi leżącymi i po zabiegach, a także tymi, którzy sami nie mogą odkrztuszać. Warto kupić ssak elektryczny oraz mieć ssak na baterie lub ręczny w razie potrzeby. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, jakie wydzieliny będą nim odsysane.
Ssak medyczny – do czego służy?
Ssak medyczny jest to urządzenie, które pomaga oczyścić drogi oddechowe z zalegającej śliny, flegmy, krwi oraz treści pokarmowych. Stosuje się go u pacjentów leżących oraz ciężko chorych mających problemy z samodzielnym odkrztuszaniem, np. w śpiączce. Urządzenie może być używane także w przypadku pourazowego przepływu powietrza. W szpitalach medyczny ssaki ręczne są wykorzystywane podczas zabiegów chirurgicznych do odsysania krwi i ropy.
Jak działa ssak medyczny?
Do opieki domowej najlepiej kupić ssak elektryczny. Warto też mieć ssaki bateryjne lub ręczne do zastosowania w nagłych sytuacjach. Ssak elektryczny działa na zasadzie pompy próżniowej napędzanej tłokiem. Wytwarza opary, a dzięki filtrowi antybakteryjnemu przeciwdziała zakażeniom bakteryjnym. System próżniowy można dostosować indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Budowa ssaka elektrycznego
Ssak elektryczny jest wyposażony w urządzenie regulujące ciśnienie, filtr antybakteryjny oraz zbiornik na wydzieliny. Plastikowa obudowa ułatwia czyszczenie i zapewnia odporność na korozję. Urządzenia są ciche i można ich używać zarówno u noworodków, dzieci jak i u dorosłych. Są wykorzystywane przez osoby prywatne, a także w placówkach ochrony zdrowia.
Czym kierować się przy wyborze ssaka?
Podczas kupna ssaka należy określić, jaki rodzaj wydzieliny będzie nim odsysany. Czy będzie to ślina, jak u osób po tracheotomii czy też może gęste, ale nie zbite wydzieliny. Ważne jest to, czy pacjent jest tylko leżący czy może się poruszać. Kolejna istotna kwestia to konieczność odsysania treści pokarmowych. Warto pamiętać, że dreny, zbiorniki na wydzielinę i filtry antybakteryjne należy wymieniać co pewien czas. Dobrze jest wybrać urządzenie, do którego części zamienne są łatwo dostępne. Istotnymi parametrami są też cena filtra, zbiornika i drenu.