Torbiel jajnika to wypustka będąca się na jajniku. Iż być wypełniona płynem surowiczym czy krwią. Jeśli torbiel jest mała oraz jest pojedynczo, to fakty torbieli jajnika potrafią nie nastąpić. Czasami nie potrzeba chociażby leczenia, a torbiel znika instynktownie. Natomiast jeśli torbiel jest właśnie w zaawansowanym stadium, wtedy torbiel jajnika daje sygnały i jest naprawdę niebezpieczna. Torbiel może to wywołać np. ucisk jajnika.
Torbiel jajnika – etiologie powstawania
Torbiel jajnika to zmiana pojawiająca się na jajniku. W torbieli może chcieć się płyn surowiczy czy krew. Torbiel na jajniku powstaje z komórki jajowej. Dzieje się tak, jeśli pęcherzyk Graffa nie pęknie. Torbiel jajnika może pojawić się pod wpływem zaburzeń hormonalnych, spowodowanych nieregularną miesiączką czy policystycznymi jajnikami. Elementy śluzówki macicy przenikają do jajników oraz tam tworzą torbiel. Stan zapalny powoduje, iż torbiel na jajniku cieszy się ropą. To są etiologie ucisku jajników. Drugi powód zaistnienia torbieli to endometrioza. Sygnały torbieli jajnika to niejednokrotnie ucisk jajnika. Elementy śluzówki macicy przenikają do jajników oraz tam tworzą torbiel. Stan zapalny powoduje, iż torbiel na jajniku wydaje się ropą. To są etiologie ucisku jajników.
Torbiel jajnika – sygnały towarzyszące
Sygnały torbieli jajnika nie są jednoznaczne. Co istotne powszechnie torbiele jajników nie dają żadnych symptomów, i są wykrywane przypadkiem w czasie analizowania USG. Inne sygnały torbieli jajnika to:
• krwawienie niezwiązane z miesiączką;
• kłopoty z miesiączką, schorzenia krwawienia;
• ucisk jajnika prawego czy ucisk jajnika prawego, w relacje z tego, po której stronie znajduje się jajnik z torbielami;
• ucisk miany w trakcie stosunku;
• pogarszające się usposobienie, ucisk głowy, nerwowość, omdlenia, mdłości, mdłości.
Sygnały torbieli jajników, które są widoczne na USG, a jakie potrafią sugerować gorsze rokowania dla pacjentki to wyższe aniżeli normalnie ściany torbieli lub ich nieregularna budowa, obecność zmian litych w torbieli, wiele komór w cyście czy duża liczba naczyń krwionośnych w torbieli.
Czemu dochodzi do zaistnienia cysty na jajniku?
Torbiel jajnika może mieć różne etiologie, a lekarze nie są do końca pewni, co daje tego typu mutacje. Są natomiast pewne elementy, która zaostrzają ryzyko wzrostu cysty. Są nimi:
•wiek – oprócz czasu rozrodczego, torbiele pojawiają się po menopauzie,
•palenie papierosów,
•otyłość,
•brak dzieci czy pominięcie karmienia piersią (stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może natomiast obniżyć ryzyko zaistnienia cyst),
•hormonalna kuracja zastępcza,
•uwarunkowania genetyczne (bycie w rodzinie nowotworów jajnika, piersi czy odbytu)
Co warto wiedzieć o jajnikach?
Jajniki mają szarawo-różowy kolor, nierówną powierzchnię, a kształtem i wielkością przypominają migdały. Ich rozmiar zmienia się w trakcie życia kobiety – są większe w czasie rozrodczym oraz zachowują się po menopauzie. Gdy potrafią przestać “oddziaływać”? Dzieje się tak u kobiet, które zdecydowanie tracą na wadze czy u sportsmenek, mających niski procent tkanki tłuszczowej. Jest to przecież mechanizm odwracalny oraz jeśli tłuszczyk wraca na własne miejsce, jajniki wznawiają pracę.